اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - لنگرود  
چهارشنبه 17 خرداد 1396

تالاب کیاکلایه یکی از تالاب های شهرستان لنگرود و یکی از غنی ترین تالابهای استان گیلان از لحاظ تعدد گونه های گیاهی و جانوری است که در قدیم از وسعت بیشتری برخوردار بوده است ولی امروز به دلیل عدم رسیدگی و توجه لازم، وسعت آن کاهش پیدا کرده است. 

تالاب کیاکلایه از نظر اهالی شهرستان لنگرود به دلیل تأمین آب کشاورزی و تغییر سطح آب در فصول مختلف، به استخر کیاکلایه مشهور است، با توجه به جریان طبیعی آب و وجود شرایط تالاب طبیعی از گذشته زمین شناسی ناحیه، پسروی آب دریای خزر و شرایط تالابی در حال حاضر، واژه تالاب برای این استخر به کاربرده می شود. 

مساحت تالاب کیاکلایه حدود سیصد هکتار بوده و از یک طرف به شهر لنگرود، رامسر و رشت و از سه طرف دیگر به شالیزارها و در فاصله اندکی با کوهپایه ها و با چشم اندازی زیبا قرار گرفته است.

با توجه به اینکه تالاب کیاکلایه قابلیت گسترش فضای فیزیکی در اطراف خود را دارا می باشد می تواند در گسترش اشتغال، درآمدزایی، همچنین حفظ محیط زیست و یا گذراندن اوقات فراغت نواحی شهری و اطراف خود، تأثیر فراوانی داشته باشد.

بدین ترتیب این موضوع بیانگر این است که از نظر پتانسیل اکوتوریستی، تالاب کیاکلایه لنگرود در نه ماه از سال قابلیت استفاده توریستی داشته و با اجرای پروژه های مناسب و برنامه ریزی مطلوب، بهره برداری اقتصادی مناسب را به همراه دارد.

تالاب کیاکلایه در جنوب شهر لنگرود و در فاصله سه کیلومتری لیلاکوه قرار گرفته است. دسترسی به آن از  جاده رشت- لاهیجان به رودسر صورت می گیرد و جاده کنارگذر شهر لنگرود از حاشیه جنوبی آن می گذرد. 

 تالاب کیاکلایه همواره جمعیت بسیاری از جانوران آبزی به خصوص پرندگان و آبزیان را به خود جذب میکند و این پرندگان ضمن استفاده از منابع غذایی موجود، در صورت احساس امنیت در نقاط مختلف تالاب به استراحت و  تولید مثل نیز می پردازند که این خود یکی از عوامل جذب گردشگران از سایر نقاط ایران به این تالاب می باشد و هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از این تالاب به شهرستان لنگرود سفر می کنند.

دیدگاه کاربران


سعیدی
سعیدی
یکشنبه 07 آذر 1400
لنگرود عروس شهرهای گیلانه، تالاب کیاکلایه خیلی زیباست من عاشق اردکا و پرنده های خوشگلش شدم
meysam.m
meysam.m
یکشنبه 03 مرداد 1400
تالاب نابود شده کیاکلایه لنگرود.
arthut.ir
arthut.ir
سه شنبه 07 اردیبهشت 1400
ساختمان های مسکن مهر کنار این تالاب ساخته شده متاسفانه.. این تالاب از مهمترین زیستگاه های پرندگان این منطقه است.
قاسم خواه
قاسم خواه
جمعه 27 فروردین 1400
لطفا در مورد نام گونه های گیاهی و جانوری تالاب کیا کلایه هم توضیح دهید. عکس همراه نام باعث آشنایی بیشتری می شود
mina
mina
شنبه 14 فروردین 1400
کیاکلایه موقع غروب که میشه فوق العاده زیباست👌👌👌👏 تالاب پر از قورباغه های مردابی است که دیدنش خیلی خوش آیند نیست اما برای بچه ها خیلی جالبه.
min6056
min6056
چهارشنبه 13 اسفند 1399
درود بر مردم با اخلاق کیاکلایه 👏 کیاکلایه خیلی قشنگ و مردم بسیار خوبی داره و تالابش محل زیستگاه مرغ های هوایی زیبا و چنگرهاست.
rtgila
rtgila
دوشنبه 13 بهمن 1399
سنبل آبی گیاهی است غیر بومی که با تکثیر سریع باعث کاهش ذخایر آبی میشه و کم کم باعث از بین رفتن آبزیان میشه که متاسفانه در مجاورت این تالاب رشد میکنه.
mohammad
mohammad
دوشنبه 08 دی 1399
انتهای پارک فجر لنگرود به این تالاب میرسیم. دیدن پرنده های مهاجر تالاب از همه چی جذاب تره. یه پرنده هم از خانواده درناها اینجا زندگی میکنه خیلی خوشگل.
mohammadtaghizade
mohammadtaghizade
دوشنبه 19 خرداد 1399
زیبایهای تالاب کیاکلایه لنگرود تمومی نداره. اگر برید از هر گوشه اش یک زیبایی پیدا میکنید که دقایقی شمارو به خودش مشغول کنه.