اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - آمل  
چهارشنبه 10 خرداد 1396

غار گل زرد، غاری رودخانه ای در جنوب شرقی قله گل زرد می باشد. این غار در استان مازندران، در منطقه پلور و در مراتع شمالی روستای منظریه قرار دارد و از معدود غارهای طبیعی موجود در این منطقه است. 

درون غار از کربنات کلسیم پوشیده شده است و در قسمت داخلی آن چندین حوضچه آب سرد نیز وجود دارد. عمق برخی از این حوضچه ها به چهار متر می رسد. گل زرد از غارهای فعال آهکی است و تولید طبیعی انواع این سازه های آهکی در آن همچنان ادامه دارد. این غار هر ساله میزبان تعداد بیشماری از گردشگران داخلی و خارجی می باشد. 

دهانه غار گل زرد بسیار تنگ است به گونه ای که برای ورود به این غار در ابتدا باید با حالت سینه خیز وارد شد. 

مسیر غار گل زرد کاملا واضح است و نیازی به زه کشی مانند برخی های غارها نیست. غار گل زرد بسیار زیبا است و با وجود حوضچه های کوچک و بزرگ، جویبارهای زیر زمینی و سازندهای آهکی بسیار متنوع، فضایی شگفت انگیز و خیره کننده دارد. برای رفت و برگشت تا قسمت انتهایی این غار حدود 3 ساعت زمان نیاز دارید.

غار آبی گل زرد دارای استلاگتید و استلاگمیت های زیبا و فراوان می باشد که شکل گرفتن هر یک سانتی متر از این استلاکتیت ها یا استلاگمیت ها (قندیل ها و مخروط های غار) حدودا 100 سال طول خواهد کشید و این زاینده بودن غار برای ساخت این قندیل ها از دیگر شگفتی های این غار زیباست. 

زمان مناسب برای بازدید از غار گل زرد، خرداد تا شهریور ماه هر سال است که به دلیل آب گرفتگی غار در قبل و بعد از زمان ذکر شده، این غار بسته است.

مسیر دسترسی به غار گل زرد

در جاده هراز، در فاصله ۶۵ کیلومتری تهران، کمی پیش از خروجی سد لار و نرسیده به راهدارخانه منظریه، جاده‌ای خاکی از سمت چپ مسیر اصلی منشعب می‌شود که ۴ کیلومتر طول دارد. بالا رفتن از آن تنها با خودروهای شاسی بلند (آفرود) و یا پیاده امکان‌پذیر می باشد. این جاده در انتها به یک کلبه کوهستانی می‌رسد که از کنار آن تا دهانه غار نیم‌ ساعت به صورت پیاده، راه است.

دیدگاه کاربران


ماندانا روشنایی
ماندانا روشنایی
پنج شنبه 04 فروردین 1401
چرا دهانه اش رو گشاد نمی کنن تا راحت همه برن بازدید؟
حسام
حسام
یکشنبه 07 آذر 1400
پارسال غار گل زرد رفته بودم، تا چند متر اول غار و باید سینه خیز بری، یکم غار سخت و ترسناکیه
ro_ya.nz
ro_ya.nz
یکشنبه 03 مرداد 1400
من رفتم به این غار بسیار زیبا است دوتا دالان داره و داخلش هم دریاچه داره ورودیه غار و حتی یه جاهای از غارو باید نیم خیز یا نشسته رفت خیلی زیبا و جالب بود.
saeedvahab84
saeedvahab84
دوشنبه 17 خرداد 1400
من چند سال قبل آمدم غار گل زرد خیلی خوب بود. دهانه غار خیلی باریک و تنگ هست و کسانی که فوبیا از جاهای تنگ و تاریک دارن اصلا به اینجا نرن.
alireza_mahmoudii
alireza_mahmoudii
سه شنبه 07 اردیبهشت 1400
من غار گل زرد را پیمایش کردم خیلی هیجان انگیز بود به نظر من زیر زمین حتی جذاب تر از روی زمین هستش😍👊
darya
darya
شنبه 14 فروردین 1400
منطقه گل زرد در کنار جاده هراز قرار داره و منطقه‌ای زیباست که به خاطر وجود فرشی از گل ‌های زرد و سفید به این نام مشهور شده.
navid
navid
چهارشنبه 13 اسفند 1399
زیر زمین هم خیلی هیجان داره غار نوردی رو برای یک بار هم که شده تجربه کنید اولش احساس خفگی دارید اما خیلی لذت داره.
mohamad
mohamad
سه شنبه 14 بهمن 1399
جاده خاکی که به غار گل زرد منتهی میشه در جاده هراز قرار داره و درست بعد از بهمن گیرهای پایین گردنه امامزاده هاشم میتونید به این جاده دسترسی داشته باشید.
sima1356
sima1356
دوشنبه 08 دی 1399
رفت و برگشت تا آخر غار حدود 3 ساعت طول می کشد و اولش باید به صورت سینه خیز حرکت کرد تا به دهلیز رسید.
amini3019
amini3019
سه شنبه 20 خرداد 1399
غارگل زرد پلور من رفتم دهانه غار خیلی سخته رفتنش.. داخلش دیواره های جالبی داره که از ترکیب کربنات کلسیم هست.