اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مازندران - آمل  
چهارشنبه 10 خرداد 1396

غار گل زرد، غاری رودخانه ای در جنوب شرقی قله گل زرد می باشد. این غار در استان مازندران، در منطقه پلور و در مراتع شمالی روستای منظریه قرار دارد و از معدود غارهای طبیعی موجود در این منطقه است. 

درون غار از کربنات کلسیم پوشیده شده است و در قسمت داخلی آن چندین حوضچه آب سرد نیز وجود دارد. عمق برخی از این حوضچه ها به چهار متر می رسد. گل زرد از غارهای فعال آهکی است و تولید طبیعی انواع این سازه های آهکی در آن همچنان ادامه دارد. این غار هر ساله میزبان تعداد بیشماری از گردشگران داخلی و خارجی می باشد. 

دهانه غار گل زرد بسیار تنگ است به گونه ای که برای ورود به این غار در ابتدا باید با حالت سینه خیز وارد شد. 

مسیر غار گل زرد کاملا واضح است و نیازی به زه کشی مانند برخی های غارها نیست. غار گل زرد بسیار زیبا است و با وجود حوضچه های کوچک و بزرگ، جویبارهای زیر زمینی و سازندهای آهکی بسیار متنوع، فضایی شگفت انگیز و خیره کننده دارد. برای رفت و برگشت تا قسمت انتهایی این غار حدود 3 ساعت زمان نیاز دارید.

غار آبی گل زرد دارای استلاگتید و استلاگمیت های زیبا و فراوان می باشد که شکل گرفتن هر یک سانتی متر از این استلاکتیت ها یا استلاگمیت ها (قندیل ها و مخروط های غار) حدودا 100 سال طول خواهد کشید و این زاینده بودن غار برای ساخت این قندیل ها از دیگر شگفتی های این غار زیباست. 

زمان مناسب برای بازدید از غار گل زرد، خرداد تا شهریور ماه هر سال است که به دلیل آب گرفتگی غار در قبل و بعد از زمان ذکر شده، این غار بسته است.

مسیر دسترسی به غار گل زرد

در جاده هراز، در فاصله ۶۵ کیلومتری تهران، کمی پیش از خروجی سد لار و نرسیده به راهدارخانه منظریه، جاده‌ای خاکی از سمت چپ مسیر اصلی منشعب می‌شود که ۴ کیلومتر طول دارد. بالا رفتن از آن تنها با خودروهای شاسی بلند (آفرود) و یا پیاده امکان‌پذیر می باشد. این جاده در انتها به یک کلبه کوهستانی می‌رسد که از کنار آن تا دهانه غار نیم‌ ساعت به صورت پیاده، راه است.

دیدگاه کاربران


alireza_mahmoudii
alireza_mahmoudii
سه شنبه 07 اردیبهشت 1400 ساعت 16:08

من غار گل زرد را پیمایش کردم خیلی هیجان انگیز بود به نظر من زیر زمین حتی جذاب تر از روی زمین هستش😍👊


darya
darya
شنبه 14 فروردین 1400 ساعت 11:59

منطقه گل زرد در کنار جاده هراز قرار داره و منطقه‌ای زیباست که به خاطر وجود فرشی از گل ‌های زرد و سفید به این نام مشهور شده.


navid
navid
چهارشنبه 13 اسفند 1399 ساعت 13:07

زیر زمین هم خیلی هیجان داره غار نوردی رو برای یک بار هم که شده تجربه کنید اولش احساس خفگی دارید اما خیلی لذت داره.


mohamad
mohamad
سه شنبه 14 بهمن 1399 ساعت 12:16

جاده خاکی که به غار گل زرد منتهی میشه در جاده هراز قرار داره و درست بعد از بهمن گیرهای پایین گردنه امامزاده هاشم میتونید به این جاده دسترسی داشته باشید.


sima1356
sima1356
دوشنبه 08 دی 1399 ساعت 15:25

رفت و برگشت تا آخر غار حدود 3 ساعت طول می کشد و اولش باید به صورت سینه خیز حرکت کرد تا به دهلیز رسید.


amini3019
amini3019
سه شنبه 20 خرداد 1399 ساعت 13:19

غارگل زرد پلور من رفتم دهانه غار خیلی سخته رفتنش.. داخلش دیواره های جالبی داره که از ترکیب کربنات کلسیم هست.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار