اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

تهران - فیروزکوه  
پنج شنبه 04 خرداد 1396

قله میشینه مرگ یکی از بلندترین قله های رشته کوه البرز شرقی با ارتفاع چهار هزار و سی متر است که در شمال غرب روستای لزور واقع است و مسیر صعود به این قله با عبور از تنگه های پرآب و از کنار دریاچه زیبای سد سیاه رود، یکی از زیباترین و جذاب ترین برنامه های کوهنوردی منطقه است.

تنگه فرح رود در بخشی از مسیر و قبل از دشت معجز چشمه مانند تنگه واشی می باشد که در نزدیکی شهر تهران ا‌ست، یعنی برای عبور از آن باید به آب رفته و چند دقیقه ای را در آب طی کنید. علت نامگذاری این قله بر گرفته از دو داستان می‌باشد. بخش اول نام آن یعنی میشینه به دلیل قرار داشتن تعدادی مجسمه میش در راه مخفی تا قله می‌باشد که تنها پیرمردی در روستا راه آن را بلد بوده که وی نیز فقط به فرزند گنگ خود راه را نشان داده است. و در مورد قسمت دوم نام آن یعنی مرگ، به دلیل وجود چشمه‌ای در نزدیکی قله می‌باشد که آب آن برای پرندگان مضر بوده و باعث مرگشان می شود.

پیاده‌روی در دره میشینه‌ مرگ را می‌توان به صورت برنامه‌ای تفریحی در کنار صعود به قله نیز ترتیب داد. نهر آبی که اکثر باغهای روستا را آبیاری می‌کند نشانه خوبی برای یافتن مسیر درست است. با دنبال کردن نهر آب و گذر از باغ ها و مزارع اطراف روستا و پس از حدود چهل و پنج دقیقه پیاده‌ روی وارد تنگه کوهستانی می‌شوید. شاید بدترین قسمت این مسیر زمانی است که باید از یک منطقه سنگلاخی با سنگ‌های بزرگ رد شوید البته شایان ذکر است که عبور از این منطقه نیازمند احتیاط فراوان است. آبشارهای متعدد در مسیر به همراه پوشش گیاهی متنوع از پونه و نعناع گرفته تا گلپر و گل سنگ‌های زیبا مجالی برای خستگی به جای نمی گذارد.

روستای لزور در واقع ییلاقی است که در تابستان جمعیت بیشتری دارد و این روستا به عنوان مبدا صعود به قله‌های میشینه مرگ و بوم می‌باشد همچنین به تنگه واشی و ده ورزنه نیز دسترسی دارد این روستای بسیار زیبا در میان کوه ها قرار دارد و از جمله محصولات عمده آن سیب زمینی، سیب، گیلاس، آلو، گردو، گندم و یونجه است.

زمان مناسب برای برای دیدن میشینه مرگ بهار و تابستان است. 

مسیر دسترسی به تنگه میشینه مرگ

برای رسیدن به تنگه میشینه مرگ، ۱۰ کیلومتر مانده به فیروزکوه وارد سه راهی در سمت چپ جاده که به سمت شمال می‌رود، می‌شویم. پمپ بنزینی به اسم نمرود (همنام با محل این قسمت از جاده) و همچنین چند تابلوی خوش‌آمد گویی به شهر وجود دارد. پس از طی 12 کیلومتر از این منطقه به روستای لزور که مبدا شروع است، می‌رسد.

دیدگاه کاربران


مهدی
مهدی
دوشنبه 08 آذر 1400
آب و هوای این منطقه برای تورهای تابستان و بهار و مناسبه، چون آب و هوای خنک و سردی داره، اگه از تهران حرکت میکنید باید اول به فیروزکوه اومده و بعد از طریق جاده خاکی که به آبشار میرسه به سمت تنگه حرکت کنید
mohammadamin.a
mohammadamin.a
یکشنبه 03 مرداد 1400
مسیر بسیار خطرناکی دارد به افراد غیر حرفه ای پیشنهاد نمیکنم.
narvan.ecotour
narvan.ecotour
دوشنبه 17 خرداد 1400
برنامه صعود به قله میشینه مرگ نسبتا برنامه سنگینی است و به همین خاطر نباید تنها رفت.
rz48000
rz48000
سه شنبه 07 اردیبهشت 1400
مسیر رفتن به این تنگه و دریاچه لزور درجه سختی بالایی داره و تنها طبیعتگردان حرفه ای می تونند برن.
arefe
arefe
شنبه 14 فروردین 1400
چه قدر این منطقه فیروزکوه حال خوب کنه 🍃🌸👌 مسیری بکر و زیبا داره که گاهی لازم میشه از روی رود گذر کنی و گاهی باید از صخره بالا بری.
pouya_again
pouya_again
چهارشنبه 13 اسفند 1399
در تنگه میشینه مرگ قسمتی وجود داره که انگار دست کند شده اما به طور باورنکردنی طبیعی هست و در زمان ساسانیان به عنوان مخفی گاه ازش استفاده میشده.
hossein
hossein
سه شنبه 14 بهمن 1399
من مرداد ماه به همراه گروه طبعیتگرد یه سفر عالی به دریاچه لزور و قله میشینه مرگ داشتم خیلی خوب بود کنار دریاچه کمی اتراق کردیم و هوا اصلا گرم نبود.
ziba
ziba
سه شنبه 09 دی 1399
من به فیروزکوه رفتم و از مسیر تنگه لزور و دریاچه لزور یا همان سیاه رود برای صعود قله میشینه مرگ عبور کردم. هوا خیلی سرد بود و متاسفانه لباس مناسب نداشتم. فیروزکوه خیلی سرد میشه حتما لباس زمستانی بیارید حتی در تابستان.

سه شنبه 20 خرداد 1399
مسیر تنگه میشینه یکی از زیباترین مسیرهاست..بسیار با صفا و دلپذیر و باب دل کوهنوردان است.