اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

آذربایجان غربی - مهاباد  
دوشنبه 16 بهمن 1402

تا صحبت از سفر و تعطیلات میشه، برای جاده چالوس و شهر های شمال ایران برنامه ریزی میکنیم اما ایران شهرهای بسیار قشنگی داره که طبیعت و مکان های تاریخی آن واقعا محشر و بی نظیره. جاهایی که سرسبز و خنک تر از شهرهای شمالی هستند.

یکی از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی، که در شهر مهاباد قراردارد دریاچه و سد مهاباد است که هم قدرت انسان را در محصور کردن طبیعت به چالش میکشد، هم زیبایی های آن را.

سد دریاچه مهاباد یکی از زیبایی هایی است که به دست انسان ساخته شد تا ادامه حیات را برای ساکنین این شهر آسان تر کند اما امروزه در کنار این آسایش، شرایط گردشگری و تفریحی را نیز برای اهالی مهاباد و مردم سایر شهرهای ایران فراهم کرده است.

معرفی طبیعت و سد مهاباد

به دلیل بارندگی های بسیار زیاد این منطقه، مسئولین در سال 1341 تصمیم به ساخت سد گرفتند که در سال 1349 از آن بهره برداری شد. سد مهاباد با فاصله کمی که با مرکز شهر دارد، در دنیا تنها سدی است که در محدوده شهری قرار دارد البته در ابتدا به این شکل نبوده و طی سالها، با مهاجرت روستاییان و توسعه فضای شهرنشینی، فاصله شهر و سد کمتر شد.

این سد با 700 متر طول و 47 متر ارتفاع توسط مهندسان یوگسلاوی ساخته شده که ظرفیت آن به طور میانگین و با توجه به میزان بارش سالیانه در حدود 340 میلیون متر مکعب است.

این سد یکی از پر آب ترین 10 سد ایران به شمار میرود که علاوه بر تامین آب شهری، برای مصرف کشاورزان نیز مورد استفاده قرار میگیرد. از این رو یکی از شغل های پردر آمد مردم مهاباد کشاورزی و زراعت محسوب میشود چون علاوه بر پر آب بودن، از آب و هوای متنوع و زمین های حاصلخیز نیز برخوردار است.

2 دستگاه توربین فرانسیس با قدرت 6 مگا واتی بر روی سد تعبیه شده، تا علاوه بر تامین آب، برق منطقه نیز تامین گردد.

تفریحات و جاذبه های دیگر مهاباد

شهر مهاباد که در جنوب استان آذربایجان غربی قرار گرفته، علاوه بر سد و دریاچه، بنا های قدیمی با قدمت 400 ساله، چشمه آب معدنی، رودخانه، طبیعت سرسبز، آب و هوای بسیار دلپذیر و خنک در بهار و تابستان دارد که باعث شده به یکی از مقاصد تفریحی و گردشگری تبدیل شود.

از جمله تفریحاتی که گردشگران و بومیان در کنار سد مهاباد انجام میدهند، شنا، ماهیگیری و کمپینگ است. البته در اینجا تابلوی شنا ممنوع است نصب شده اما برخی از افراد که شناگران ماهری هستند اهمیت نمیدهند و زمانی را در به آب تنی میگذرانند.

عبور از جاده رویایی، تماشای دشت خرم و کوه های سرسبز که دریاچه را احاطه کرده است لذت بخش و حیرت انگیز است.

اگر در فصل بهار یا تابستان به مهاباد سفر کردید پیشنهاد میکنیم از دریاچه مارمیشو بازدید کنید و از طبیعت سرسبز و هوای خنک اطراف آن لذت ببرید.

امکانات دریاچه و سد مهاباد

برای رفاه حال گردشگران، کافی شاپ، رستوران، دکه های مواد غذایی، سرویس بهداشتی و پارکینگ در اطراف دریاچه وجود دارد. برای سرو غذا میتوانید از رستوران های محلی کنار دریاچه استفاده کنید و چشیدن عطر و طعم لذیذ ماهی سرخ شده و غذاهای محلی استان آذربایجان غربی را در کنار طبیعت تجربه کنید.

زمان مناسب برای سفر و بازدید از طبیعت مهاباد

به دلیل کوهستانی بودن شهرستان مهاباد، بهتر است در فصل بهار و تابستان سفر کنید تا از آب و هوای خنک و طبیعت سرسبز آن لذت ببرید و هم امکان برپاکردن کمپ را داشته باشید چون در فصل پاییز و زمستان بسیار هوا سرد است.

البته اگر تمایلی به چادرزدن کنار طبیعت دریاچه را نداشتید میتوانید خانه هایی که در سطح شهر هستند را برای اقامتتان اجاره کنید.

مسیر دسترسی به دریاچه و سد مهاباد

از فلکه چهار نبی در شهر مهاباد به سمت خیابان پیرانشهر رانندگی کنید. بعد از 15 دقیقه به سد تماشایی مهاباد میرسید.

البته راه های ارتباطی سردشت به پیرانشهر، از کنار دریاچه است.

دیدگاه کاربران