اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

تهران - دماوند  
شنبه 20 آبان 1402

در 60 کیلومتری شهرستان دماوند به فیروزکوه روستایی بنام دهنار واقع شده است که از آب و هوای معتدل کوهستانی و طبیعت بی نظیری برخوردار است.

راه ارتباطی به روستا آسفالت است و در طی مسیر چندین روستای دیگر نیز قرار دارد.

نام قدیم این روستان ده آتش بوده است و برخی دیگر میگویند نامش دینار بوده است و کسی اطلاعاتی درباره علت نامگذاری روستا ندارند.

اطراف روستا با کوه های مرتفع صخره سنگی، احاطه شده است.

برخی نیز معتقدند، در ایام قدیم، کوهب در حوالی روستا ریزش کرده است و مسیر آب را بسته که در نهایت منجر به شکل گیری دریاچه شده است و یک روستا از بین رفت.

در روستا یک مدرسه وجود دارد که در حال حاضر تعطیل است. اما در گذشته چندین پزشک و افراد تحصیل کرده بسیاری را تربیت کرده است.

قبل از رسیدن به روستا درختان آلبالو و کندوهای عسل در سمت راست، و درختان سپیدار کنار رودخانه در سمت چپ جاده را مشاهده میکنید که دشتی سبز و منظره ای فوق العاده را پدید آورده اند. در فاصله چند قدمی رودخانه یک چشمه آب خنک جاری است که کمی پایین تر با هم ادغام میشوند. کشاورزان روستایی از آب این رودخانه برای کشاورزی و باغداری استفاده میکنند.

در روستای دهنار 4 طایفه با نام های میان محله، بالا محله، شمسین محله و ماسی محله زندگی میکنند. یکی از ریش سفیدان طایفه ماسی، ملا نظام دهناری است، که بانی ساخت حمام و سرویس بهداشتی در روستا شد و از آن به بعد همه ایشان را به چشم فردی که باعث رونق روستا بود، میشناسند.

اهالی قدیمی و مسن تر روستا نقل کرده اند که در زمان قدیم پادشاهان و همراهانشان از این روستا عبور میکردند تا برای اسکان و تفریح چند روزه به دریاچه تار برسند.

درحال حاضر یک مسجد جدید به نام مسجد امام حسین جایگزین مسجد قدیمی روستا شده است که مردم معتقدند از آنجا حاجت میگیرند.

دقت داشته باشید آب و هوای روستای دهنار در فصل بهار و تابستان مطبوع و معتدل است ولی در زمستان به قدری سرد و یخبندان میشود که حتی عبور و مرور برای ساکنین روستا به سختی انجام میشود.

دیدگاه کاربران


فرهاد اصغری
فرهاد اصغری
سه شنبه 23 آبان 1402
عالی خیلی خوب و زیبا