اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

بوشهر - جم  
چهارشنبه 22 شهریور 1402

جم یکی از شهرهای استان بوشهر است که قدمت تاریخی دارد و دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است که مهم ترین آن، کوه پردیس یا کوه پدری که در لاتین padri خوانده میشود. منطقه کوه پردیس در اتفاع 700 متری از سطح دریای فارس قرار دارد که با اختلاف دمای حداقل 10 درجه سانتی گراد نسبت به دمای کنار ساحل خلیج فارس، به یکی از خوش آب و هواترین مناطق جنوبی ایران تبدیل شده است و هر ساله علاوه بر مسافران ایرانی، گردشگران اروپایی زیادی به این منطقه سفر میکنند تا از این منطقه و کوه پردیس بازدید نمایند. این منطقه دارای رطوبت ملایم است به همین خاطر پوشش گیاهی متنوعی دارد و مرغوب ترین عسل های ایران در منطقه کوه پردیس و اطراف آن تولید میشود. در کنار عسل مرغوب، خرمای این منطقه نیز در نوع خود بینظیر است. همانطور که گفته شد به خاطر خاک مطلوب در منطقه کوه پدری و اطراف جم بخش عظیمی از زمین ها برای کشت انواع محصولات کشاورزی از جمله خرما، زیتون، مرکباتی هم چون لیمو، نارنگی و پرتقال استفاده شده است.

نام کوه پدری از دو کلمه پد به معنای محافظ و ری به معنای شهر سلطنتی شکل گرفته است.

برخی شنیده ها و افسانه های قدیمی در مورد کوه پردیس وجود دارد که خیلی از رسانه و سایت های مختلف بر این شایعات دامن میزنند. از جمله اینکه بر این باورند قله کوه پدری چون در نزدیکی خط استوا قرار دارد پس نزدیک ترین نقطه زمین به خورشید است و به دلیل همین فاصله کوتاه، رشد و نمو ویروس های بیماری زا از جمله ویروس ایدز امکان پذیر نیست و در درمان ویروس ایدز تاثیر زیادی دارد، تا جایی که پزشکان بریتانیایی در موسسه ای در این مورد مقاله ای منتشر کرده اند و از سازمان ملل خواستار شدند که نام کوه پدری را به کوه ضد ایدز تغییر دهند.  دکتر «Tim Hopkins» دارای مدرک فوق تخصص ویروس شناسی خواسته که در این منطقه برای درمان مبتلایان به ویروس ایدز شهرک درمانی احداث شود. چون برخی از مبتلایان بعد از  18 ماه اقامت در این منطقه کاملا بهبود پیدا کرده اند.

برخی نظرات حاکی بر آن است که کوه پردیس خاصیت مغناطیسی دارد به طوری که اگر ماشین خود را در فاصله 50 تا 100 متری از کوه و در جهت مخالف پارک کنید و ترمز دستی را بخوابانید، ماشین به سمت کوه و سربالایی حرکت میکنند. حتی میگویند راننده های زیادی به خاطر از دست دادن کنترل خودرو با کوه برخورد کرده اند. حتی معتقدند که خواص مغناطیسی کوه باعث تخریب سلول های سرطانی میشود و متخصصان اشخاصی که دارای بیماری سرطان هستند را به کوهنوردی و پیمایش کوه پدری تشویق میکنند.

مورد بعدی در مورد پوشش گیاهی منطقه است، و عسل هایی که در اینجا تولید میشود زبانزد خاص و عام شده ولی مسئله مهم این است که چون این اصل به دلیل خاصیت درمانی زیادی که دارد معروف شده یکی از کارخانه های داروسازی دنیا، تمام عسل این منطقه را پیش خرید کرده است و برای تهیه داروهای مختلف از جمله مسکن «Advil» برای درمان ناراحتی های اعصاب و ... استفاده میکند.

بعد از عسل، خرمای این منطقه بسیار معروف است که خرمای خاصه نام دارد اندازه آلبالو است. به قدری شیره دارد که یک کاسه خرما بعد از 3 ساعت در شیره خود غرق میشود. به خاطر خاصیت دارویی زیادی که دارد از این خرما برای تولید قندهای رژیمی استفاده میشود.

حال اگر هوشمندانه تر به این موارد نگاه کنیم متوجه این مسئله میشوید که آنها فقط شایعات است و فقط از آنها در انظار عمومی شکل غیر واقعی ساخته شده است.

در طعم عسل و خرمای این منطقه شکی نیست و خواص درمانی آن ثابت شده اما نمیتوانیم بگوییم برای تولید دارو از آن استفاده شده و اگر در اینترنت جستجو کنید متوجه میشوید که پزشک و موسسه ای که در بالا نام برده شد وجود خارجی ندارد و در تولید داروی «Advil» از عسل استفاده نشده است.

در مورد نزدیک بودن این منطقه به خورشید همانطور که از نظر علمی ثابت شده زمین بیضوی شکل است و دور خورشید میچرخد و مشخص‌کردن نزدیک‌ترین نقطه زمین به خورشید، اصلاً کار آسانی نیست.

در مورد خاصیت مغناطیسی هم لازم است گفته شود که نوعی خطای دید است که این پدیده در بسیاری دیگر از جاهای زمین دیده شده. دلیل آن هم نامشخص بودن افق است که باعث میشود انسان سرازیری را سربالایی ببیند و وقتی ماشین در سراشیبی است تصور میکنید به طرف سربالایی به حرکت در آمده.

پس متوجه شدید که تمامی این شایعات با دلایل علمی و دقیق رد شد.

بنابراین کوه پردیس جم و منطقه اطراف آن کاملا عادی است و خواص شگفت انگیزی ندارد که آن را متمایز کند، اما از نظر ظاهرکوه، وجود پوشش گیاهی متنوع و محصولات کشاورزی خاص، پتانسیل تبدیل شدن به یک جاذبه گردشگری را دارد و چه خوب است به جای دامن زدن بر شایعات، واقعیات را شفاف تر کنیم و برروی جذب گردشگر تمرکز داشته باشیم.

برای دسترسی به کوه پردیس میتوانید به راحتی در جاده فیروز آباد به جم تردد کنید یا از فرودگاه جم استفاده کنید. البته پرواز فقط هفته ای یکبار چهارشنبه هر هفته انجام میشود ولی بهتر است قبل از برنامه ریزی تاریخ پرواز را کنترل کنید تا مطمئن شوید.

دیدگاه کاربران


فریبا
فریبا
سه شنبه 02 آبان 1402
عظمت با شکوهی داره