اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - بندر انزلی  
یکشنبه 01 آبان 1401

شهر ساحلی انزلی دارای مکان های متعدد تاریخی و تفریحی است که برج ساعت یکی از آنها به شمار میرود و قدمت این سازه تاریخی به زمان ناصرالدین شاه قاجار بر میگردد.

برج ساعت که در پشت بازار سپه قرار دارد، در سال 1194 خورشیدی به فرمان خسرو خان گرجی حاکم گیلان و توسط یک مهندس آلمانی بنا شد که از آن زمان تا به امروز نماد انزلی میباشد.

یک پایه با ارتفاع 2 متر از سطح زمین تعبیه شده که روی آن پایه دیگری به شکل مربع به ابعاد 9 متر و ارتفاعی در حدود 7 متر قرار دارد و برج ساعت با 28 متر ارتفاع و 54 پله مارپیچ روی آنها بنا شده است. مساحت زیربنای برج ساعت 50 متر با شعاع 4 متر میباشد که 8 متر بالای برج را بالکن تشکیل داده است و ساعت روی آن قرار دارد. بر روی بدنه برج حفره هایی برای برودت هوا در نظر گرفته شده است.

این سازه کهن آجری در ابتدا به منظور ایجاد یک فانوس دریایی، راهنمایی دریانوردان، دیده بانی اسلحه خانه و پایگاه های نظامی تاسیس گردید و در طی این سال ها بیشترین کاربرد آن، به عنوان برج دیده بانی در زمان جنگ ایران و روسیه بود و فردی بر بلندای برج با چراغی روشن، بر بالای آن نگهبانی میداد. بعدها مناره انزلی به برج ساعت تغییر کاربری داد.

در سال 1308 درزمان پهلوی اول، پس از اولین مرمت و بازسازی، یک ساعت چهارگوش توسط شهرداری از کشور آلمان خریداری گردید و در فراز مناره آن نصب شد. نحوه کار ساعت به این شکل بود که باید هر 7 روز یکبار کوک شود. بعد از گذشت سالیان دیگر صدای زنگ نواخته نشد و شهرداری در سال 1369 یک ساعت الکتریکی را جایگزین آن کرد و از آن زمان تا به حال زمان دقیق را به مردم شهر و گردشگران نمایش میدهد.

جالب است بدانید همان ساعت قدیمی هنوز به درستی کار میکند.

بعد از بازدید از برج ساعت انزلی پیشنهاد میکنیم از مکان های تفریحی و گردشگری انزلی از جمله حافظیه یا همان خانه موسیقی انزلی و تالاب سرخانکل نیز بازدید کنید و برای سپری کردن شب در ویلاهای انزلی اقامت داشته باشید تا سفری به یاد ماندنی از این شهر تاریخی - ساحلی داشته باشید.

دیدگاه کاربران


Ali
Ali
یکشنبه 01 آبان 1401
خیلی قشنگه اینجا من رفتم