اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

اردبیل - مشگین شهر   ( جاده جنگلی مشگین شهر )
سه شنبه 08 تیر 1400

یکی از جاذبه های دیدنی مشگین شهر پارک جنگلی خیاو چایی است که این پارک با وسعت سه کیلومتر در حاشیه رودخانه خیاو چایی به وجود آمده است و به علت وجود درختان برافراشته و بلند و همچنین فضای سرسبز و هوای خوب به مکان مناسبی برای گشت و گذار و تفریحات آخر هفته ای برای محلیان و گردشگران تبدیل شده است.

جاده ورودی پارک جنگلی خیاو چایی ماشین رو است و ابتدای این جاده از جاده اردبیل_مشگین شهر آغاز میشود و انتهای آن به میدان سبلان منتهی میشود.

دره زیبا و خوش آب و هوای خیاو چایی مکانیست در جنوب شرقی مشگین شهر که وسعت بسیار زیادی دارد و رودخانه و پارک جنگلی خیاو چایی قسمت هایی از این دره هستند.

پوشش گیاهی پارک جنگلی خیاو چایی

در سراسر فضای این پارک شاهد درختان میوه و بوته‌های سبز و زینتی زیادی هستیم. 

ده ها هزار درخت میوه از میوه هایی مثل گیلاس، آلبالو و گردو در این پارک وجود دارد و همچنین علوفه و منابع غذایی بسیاری از دام‌های این منطقه و نقاط اطراف از طریق پوشش گیاهی پارک خیاو چایی تامین میشود.

در قسمت پایینی و بالایی پارک، 5 رشته نهر که مخصوص روستاهای اطراف است به موازات خیابان و در دو اطراف آن جاری است وجود دارد که باعث ایجاد چمنزارهای زیبایی در این منطقه شده است.

فضای با طراوت و وسیع این پارک محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح بسیاری از طبیعت دوستان و اهالی مشگین شهر است.

همچنین اگر صبح زود به این منطقه مراجعه کنید تعداد زیادی از اهالی را در پارک مشاهده می‌کنید که مشغول پیاده روی یا ورزش صبحگاهی هستند. آخر هفته ها هم خانواده ها برای پیک نیک و هواخوری در زیر سایه درختان می‌نشینند و به صدای رودخانه و آواز پرندگان گوش می‌دهند.

امکانات تفریحی و جاذبه های گردشگری

  • رودخانه خیاو چایی یکی از جاذبه های طبیعی این پارک جنگلی وسیع است. این رودخانه یکی از سرشاخه های رودخانه قره سو است و از ارتفاعات دلی آلی، جنوار داغی، هزار میخ و آیی قاری سرچشمه می گیرد و بعد از گذر کردن از دره خیاو چایی سرانجام به رودخانه قره سو می‌پیوندد. رودخانه خیاو چایی زیستگاه ماهی های زیادی است اما مهم‌ترین گونه ای که در این رودخانه وجود دارد ماهی قزل آلای خال قرمز است.
  • پل معلق مشگین شهر بر فراز رودخانه خیاو چایی ساخته شده است و حدود 2 متر عرض و 165 متر طول دارد. ارتفاع این پل هیجان انگیز از سطح رودخانه 80 متر است و به عنوان بزرگترین پل معلق در خاورمیانه شناخته میشود. در برخی نقاط این پل به یک پل شیشه ای مبدل میشود و هیجان و استرس بیشتری را به مخاطبان خود القا میکند. پل مشگین شهر توسط جمعی از بهترین کارشناسان و مهندسان معماری ایرانی ساخته شده است. ایده پل از روی پل کاپیلانوی ونکوور کانادا و توسط مهندس گنجعلی بیگ که از مهندسان بزرگ ایرانی است مطرح شده است و در سال 1394 با بودجه‌ی 400 میلیارد به مدت 9 ماه ساخته شده است.
  • برای تجربه هیجان هرچه بیشتر در کنار پل معلق امکان تجربه یک تفریح بسیار هیجان انگیز دیگر وجود دارد. زیپ لاین سرگرمی بسیار شاد و مفرهی است و از جایگاه ویژه ای بین جوانان برخوردار گشته است. زیپ لاین پل معلق مشگین شهر طول 350 متر و سه لاین دارد.
  • همچنین امکانات تفریحی هیجان انگیز دیگری مثل قالیچه پرنده روی این پل ساخته شده است.
  • اگر از ارتفاع می‌ترسید نگران نباشید چون تفریحات شاد و مفرح دیگری نیز در این پارک جنگلی وجود دارد که می‌توانید خودتان را با آنها سرگرم کنید. امکان اسب سواری و شتر سواری در قسمتی از این مجموعه وجود دارد. همچنین به امکاناتی مثل پیست موتور سواری و کارتینگ هم مجهز است.
  • در پل معلق مشگین شهر یک منطقه گردشگری و تفریحی به اسم خیاو تاگیردولی که با نام نور سبلان نیز شناخته می شود وجود دارد این مجموعه جاذبه ها و امکاناتی مثل ورزش‌های هوایی (پاراگلایدر)، دوچرخه ‎‌سواری، تالارهای پذیرایی، سوئیت‌های اقامتی، رستوران گردان و بازارچه‌های صنایع‌دستی برخوردار است.
  • بعد از گذراندن یک روز شاد و مفرح می‌توانید برای استراحت به کافه ها و رستوران های این منطقه بروید و خوراکی بخورید و با عزیزانتان به گفتگو بنشینید.

اقامتگاه مناسب

برای اقامت در مشگین شهر می‌توانید خانه های ویلایی در سرعین و مشگین شهر را در سایت ویلاجار رزرو کنید و در طول سفر به این منطقه سرسبز وزیبا از دریاچه سبلان و آبشار کرکری بازدید نمایید.

دیدگاه کاربران


سیمین
سیمین
سه شنبه 16 آذر 1400
گردشگرا و مسافرا زیادی برای تفریح به این پارک میان چون از طرفی نزدیک شهره و از طرف دیگر کنار رودخانه خیاوچای قرار داره و منظره طبیعی زیبایی داره
عباس توحیدی
عباس توحیدی
چهارشنبه 06 مرداد 1400
در اردیبهشت ماه مانند بهشت است بسیار زیباست و هوای پاکی دارد و این پارک چسبیده به شهر است و جا پارک زیادی دارد و تا آب های گرم 20 دقیقه فاصله دارد.