اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

ایلام - ایلام  
دوشنبه 17 خرداد 1400

آبشارها همواره از محبوب ترین مکان ها برای گذران اوقات فراغت و تفریح به شمار میروند؛ مخصوصا در هوای گرم تابستان. آبشار خارق العاده آما یا اِما یکی از این مناطق توریستی است که با قرار گرفتن در محیطی سرسبز و طبیعتی بکر و دل انگیز و در میان دره‌ای همه ساله گردشگران زیادی را به سوی خود فرامی خواند. روستا و آبشار آما و دریاچه سد ایلام امروزه به دلیل نزدیکی به شهر ایلام مخصوصا در ابتدای فصل بهار به عنوان اصلی ترین قطب های توریستی ایلام محسوب میشوند که ناگفته های بسیاری از طبیعت را در دل خود پنهان ساخته‌اند. روستای آما در بخش گچی شهرستان ملکشاهی واقع شده است. آبشارهای استان ایلام عمدتا در شهرستان‌های دره‌شهر و آبدانان و در مرکز استان قرار دارند که از میان آنها علاوه بر آبشار آما میتوان به وه ریز، ماهوته، گچان، ماربره و سرتاف اشاره کرد. فاصله زمانی سد ایلام تا شهر ایلام با خودرو سواری کمتر از 30 دقیقه است و تقریبا 23 کیلومتر میباشد. از مکان سد ایلام تا آبشار آما نیز به وسلیه خودرو سواری تقریبا 10 دقیقه معادل پنج کیلومتر است.

آبشار زیبای آما از جاذبه های طبیعی استان ایلام به شمار میرود که به دلیل منحصر به فرد بودن در فهرست میراث طبیعی ملی ایران (با شماره ثبت 237) جای گرفته است.

آبشار آما برای مردم منطقه آما بسیار مهم است و نقش حائز اهمیتی در زندگی آنها ایفا میکند. آب این آبشار از سال ها قبل جهت آبیاری زمین های کشاورزی و باغات و آشامیدن مورد استفاده قرار گرفته و برای برآوردن نیازهای صنعتی نیز کاربرد دارد و سدی برای این امر احداث شده و به دنبال ساخت سد دریاچه ای با آب زلال و پاک ایجاد شده که امروزه به مکانی برای برپایی پیک نیک و ماهیگیری و آب تنی کردن تبدیل شده است. از دیگر موهبت هایی که آبشار آما و دریاچه سد به مردم ایلام و مناطق اطراف هدیه می‌دهد این است که کارشناسان و دانشجویان بسیاری جهت تحقیقات علمی و مطالعات خود از این پتانسیل طبیعی بهره‌مند میشوند.

آبشار آما ارتفاعی نزدیک به 20 متر دارد و با وجود اینکه گاهی اوقات به علت بارندگی های کم از میزان آب آن کاسته می شود تا به امروز هیچگاه خشک نشده است. حوضچه‌ آبشار آما نیز عمق زیادی ندارد و بسته به مقدار بارندگی متغیر است.

پوشش گیاهی که پیرامون آبشار آما و دیواره آن را احاطه کرده زیبایی محیط را دوچندان ساخته است. این گیاهان اغلب شامل پرسیاوشان، خز و سرخس میباشد و گذر جریان آب به صورت رشته رشته از بین سرخس و خزه ها با برگ‌هایی قوسی مانند و گاه نیزه شکل صحنه هایی جالب و روح نواز ایجاد میکند. بیشتر پوشش گیاهی در سمت راست آبشار آما رشد کرده و سمت چپ آن به صورت صخره ای میباشد. آب آبشار آما در طول مسیر حرکت خود از میان باغات و درختان انبوهی گذر میکند که از آنها می توان به درختان انگور، انجیر کوهی، بلوط و نیز درختانی با قدمت طولانی اشاره کرد و عمر این درختان میتواند نشانگر قدمت طولانی آبشار باشد. در این منطقه به دلیل آب و هوای مطلوب، خاک مناسب، آب فراوان و گیاهان انبوه محیطی مناسب برای زیست گونه های مختلف از پرندگان و حیوانات ایجاد شده است.

زمان مناسب جهت بازدید از آبشار آما

استان ایلام طبیعتی کوهستانی و نیمه مرطوب دارد و در فصول پاییز و زمستان با وجود زیبایی های فراوان اِما بسیار سرد است پس اگر قصد بازدید از آبشار و روستای آما و دیگر جاذبه های ایلام مانند تنگ کافرین، تنگ رازیانه و دره ارغوان را دارید در فصل بهار و تابستان به این استان زیبا سفر کنید. قطعا با دیدن آبشار طبیعی آما به این نتیجه خواهید رسید که آما نسبت به دیگر آبشار هایی که تاکنون بازدید کرده اید برتری و تمایز دارد.

مسیر دسترسی به آبشار آما

برای بازدید از جاذبه منحصر به فرد آبشار اِما به استان ایلام رفته و در فاصله 25 کیلومتری مرکز این استان به مکان سد ایلام رفته و درست پشت سد ایلام و در نزدیکی آن روستای کوچک آما قرار دارد. برای دسترسی راحت تر به این آبشار باید از میدان قرآن شهر ایلام به طرف روستای مهر و شهر ملکشاهی رفته و از آن جا به طرف روستای چشمه کبود مسیر خود را ادامه دهید. پس از عبور از روستای چشمه کبود به یک راه فرعی برخورد میکنید که کم و بیش دارای پوشش گیاهی است. از این مسیر ابتدا به دریاچه و سد و سپس با طی مسافتی اندک به روستا و آبشار آما می رسید.

نکاتی در سفر به آبشار آما

  • این جاذبه طبیعی مسیری مناسب و نسبتا آسان برای اکثر افراد دارد. برای بازدید از این محل باید توانایی پیاده روی در مسیرهای هموار از 100 متر تا 600 متر را داشته باشید.
  • بخشی از مسیر رسیدن به آبشار آما با مسافت تقریبی 600 متر، نسبتا شیب تند و مسیری ناهموار دارد که گردشگران را با کمی چالش همراه میسازد.
  • این منطقه فاقد رستوران مناسبی است و به همین خاطر پیشنهاد میکنیم از داخل شهر خریدهای خود را انجام دهید و یا به درست کردن غذای خانگی اقدام نمایید.
  • لوازم و تجهیزات ضروری که در سفر به آبشار اما و سد ایلام لازم است عبارت اند از کفش مناسب پیاده روی و طبیعت گردی، کوله پشتی، کلاه نقاب دار برای محافظت از نور خورشید، عینک آفتابی، دوربین عکاسی برای ثبت لحظات ناب، لباس گرم در فصول سرد، لوازم شخصی و دارو، تننقلات، بطری آب و  دیگر تجهیزات لازم جهت برپایی پیک نیک در طبیعت بکر ایلام.
     
  • مناظر و طبیعت پیرامون دریاچه سد ایلام در کنار جنگل‌های انبوه و سرسبز بلوط در ابتدای بهار بسیار دوست داشتنی و زیباست و گردش یک روزه در این منطقه کافی است.
  • نگران امنیت این منطقه نباشید زیرا افراد زیادی در روزهای تعطیل به ویژه نوروز اقدام به برپایی پیک نیک میکنند.

اقامت در نزدیکی آبشار آما و سد ایلام

در صورتی که در فصل مناسب به این منطقه سفر کردید میتوانید لذت کمپینگ و چادر زدن در طبیعت پیرامون دریاچه را تجربه کنید. اما توجه کنید که نبود امکانات مناسب مخصوصا آب ممکن است اقامت شبانه را با چالش هایی مواجه کند. همچنین چند اقامتگاه مناسب برای اجاره روزانه در نزدیکی این مکان وجود دارد که از آنها میتوان از اقامتگاه بوم گردی چهار طاقی دره شهر، کلبه چوبی در باغ سرسبز ایلام، اقامتگاه بوم گردی زرین دشت دره شهر و اقامتگاه بوم گردی بهار دره شهر نام برد.

 

دیدگاه کاربران


samira.d83
samira.d83
یکشنبه 23 خرداد 1400 ساعت 15:49

خیلی خوشگله اما کاش بعضی از گردشگرها که به اینجا زباله نریزند حیف خیلی جای بکری شبیه زباله دونی شده!!!!😕


ahmadreza
ahmadreza
سه شنبه 18 خرداد 1400 ساعت 15:41

آبشار آما از دور دست پیداست. این منطقه پیاده روی خیلی سختی نداره اما باید کفش مناسب پا کنید و مواظب باشید لیز نخورید.😍


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار