اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

اصفهان - اصفهان   ( اصفهان فلاورجان روستای تاریخی هویه )
دوشنبه 20 اردیبهشت 1400

تا نام اصفهان به به گوشمان میرسد ناخودآگاه ذهن آدمی به میدان نقش جهان، سی و سه پل و بسیاری دیگر از آثار تاریخی این استان ارزشمند میرود.

اما اصفهان فقط به این بناهای تاریخی خلاصه نمیشود و مناطق گردشگری و روستاهای بسیاری برای گشت و گذار و بازدید دارد. روستای هویه در شهرستان فلاورجان یکی دیگر از این مناطق زیبا برای گردشگری است.

روستای هویه به دلیل نزدیک بودن به رودخانه زاینده رود و داشتن آب و هوای مدیترانه ای، تابستان های نسبتا گرم و زمستان های معتدلی دارد به همین خاطر خاک حاصلخیزی دارد و همین نعمت الهی موجب شده اکثر اهالی روستا به کشت محصولاتی همچون جو، برنج، گندم، شبدر، لوبیا، انواع سبزی و صیفی جات مشغول باشند.

قدمت این روستا به دوره ساسانیان بر میگردد. حدود سال های 524 تا 535  قبل از میلاد بعد از پایان اسارت قوم یهود، مهاجرت های زیادی از بابل به شوش، اکباتان و پاسارگاد انجام شد. در دوره هخامنشیان، تخت جمشید پایتخت ایران بود و چون پادشاهان آن دوره طرفدار قوم یهود بودند بسیاری از یهودیان در نزدیکی محل حکومت شاهان ایرانی، از جمله تخت جمشید، فارس، اصفهان و همدان ساکن شدند.

طبق نظریه تاریخ شناسان در دوره ساسانیان گروهی از یهودیان مهاجر، قبل از ورود به شهر اصفهان روستای هویه را برای سکونت انتخاب کرده بودند و آن را یهودیه نامیدند پس از حمله اعراب و ورود اسلام به ایران نام روستا به هودیه و سپس به هویه تغییر یافت. در آن زمان ساکنین بسیاری کمی داشت تا اینکه در دوره حکومت صفویان و قاجاریان، شخصی بنام میرزا بوجار به هویه کوچ میکند. امروزه بیشترین اهالی روستا را نوادگان میرزا تشکیل داده اند.

بافت قدیمی روستا، خانه میرزا، رودخانه و سواحل زاینده رود، برج های کبوتر در صحرا بالا و سه شنبه بازار از جمله جاذبه های تفریحی و گردشگری در این روستا به شمار میرود.

البته خانه های قدیمی یهودیان براثر زلزله و حوادث طبیعی از بین رفته و تنها گونه ای از ظروف که قدمت آن ها به قبل از حمله اعراب به ایران یعنی 1200 سال قبل میرسد باقی مانده است. کشف سنگ نوشته ها با خط عبری و گورهای ایستاده دلیلی بر اثبات وجود تمدن قبل از ورود یهودیان به این روستا است.

در بهار سال 1396 شمسی با انجام طرح پایلوت طی 2 سال حدود 700 گردشگر خارجی برای بازدید از برج های کبوتر، وارد روستای هویه شدند که با اقامت گردشگران در خانه های روستاییان، پذیرایی و خرید صنایع دستی در حدود 15 هزار یورو کسب درآمد شد. از آنجایی که این طرح هیچ گونه زیرساختی نداشت واقعا در نوع خود بی نظیر بود.

امروزه وجود کبوتر خانه باعث اهمیت بسیاری به روستای هویه شده است. برج کبوتر یا ورده، محلی برای سکونت پرندگان از جمله کبوتر هاست. از آنجاییکه از زمان قدیم احترام به حیوانات برای انسان ها مورد اهمیت بوده است، تقریبا در معماری نیز اثر گذار بوده و در بسیاری از شهرها به خصوص استان اصفهان و یزد ساخت کبوتر خانه رواج پیدا میکند. کبوتر خانه ها بنایی برای زندگی و لانه گزینی کبوتران است و از مدفوع پرندگان که در برج کبوتر جمع آوری میشود در کشاورزی، چرم سازی و دباغی استفاده میگردد.

حتما یک برنامه ریزی برای سفر به شهرهای اصفهان داشته باشید از دیدن طبیعت و آثار تاریخی هر نقطه آن مانند باغبهادران، منطقه گردشگری گلستانکوه، آبشارهای بی نظیر سمیرم، لذت ببرید.

برای اقامت در هر شهری از استان اصفهان حتما از قبل اقامتگاه مورد نظر خود را از طریق سایت ویلاجار انتخاب کنید و برای داشتن سفری دلچسب تر و خاطره انگیز پیشنهاد میکنیم اقامتگاه های بومگردی اصفهان را رزرو کنید تا با سبک معماری خانه ها و زندگی مردم این استان آشنا شوید.

برای دسترسی به روستای هویه از شهر اصفهان به سمت فلاورجان حرکت کنید و از آنجا مسیرتان را به روستای هویه ادامه دهید.

دیدگاه کاربران


سعید
سعید
شنبه 20 آذر 1400
اسم روستا در قدیم یهودیه بود ولی با ورود اسلام به ایران اسم روستا به هویه تغییر کرد، جمعیت روستا در قدیم خیلی کم بود ولی در دوران قاجار با ورود میرزا بوجار به روستا جمعیت روستا بیشتر شد
شیدا محمودی
شیدا محمودی
شنبه 09 مرداد 1400
مردم این روستا به زبان اورامی صحبت میکنند و درختان گردو، سیب، زردآلو و گیاهان دارویی فراوان در این روستا وجود دارد و اردیبهشت ماه، خرداد و آبان ماه بهترین زمان برای سفر به این روستا است.
mohamadi67254
mohamadi67254
یکشنبه 23 خرداد 1400
روستای بسیار زیبای هویه در اصفهان قرار داره و سازه های تاریخی زیادی در پیرامون این روستا کشف شده. تنور نانوایی قدیمی این روستا هم جالبه..یک روستای هویه هم سمت کردستان هست که خیلی سرسبز و زیباست.