اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

ایلام - ایلام  
دوشنبه 15 دی 1399

ایران به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی خط استوا و موقعیت جغرافیایی چشم گیر، دارای آب و هوای چهار فصل است و همین مسئله موجب شده این کشور متمدن، غنی از شگفتی ها و پدیده های طبیعی بسیار زیادی باشد.

استان ایلام که در گذشته بخشی از عیلام باستان و امروزه یکی از مناطق مرزی کشور ایران است، بیشترین منابع طبیعی را در خود جای داده البته بسیاری از این جاذبه های طبیعی در پی انقراض عیلام در حدود 3 هزارسال پیش از میلاد، از بین رفته است.

متاسفانه توجهی به این منابع طبیعی حتی آثار باستانی نمیشود و در صورتیکه زیر ساخت های لازم برای گردشگر پذیری در بخش های مختلف این استان افزایش پیدا کند، تاثیر اقتصادی مهمی در ایران خواهد داشت.

استان ایلام دارای آب و هوایی نیمه کوهستانی است که میتوان آن را در دو بخش نیمه شمالی با کوهستان های پیچیده در هم و نیمه جنوبی پوشیده از دشت های مسطح گسترده معرفی کرد.

از جمله ارتفاعات واقع در ایلام، کوه قلاقیران است که قسمتی از رشته کوه های زاگرس به شمار میرود. این کوه با عظمت و زیبا 2152 متر ارتفاع دارد که صعود به قله آن یکی از گزینه های کوهنوردان و صخره نوردان میباشد.

کوه قلاقیران که به نام های قله قلاقیران یا کوه قلعه قیران معروف است برای مردم استان ایلام بسیار مهم میباشد به طوریکه مردم این مرز و بوم با ایده از شکل آن، به عنوان یکی از نماد های شهر استفاده میکنند. مثلا: لوگوی سازمان تاکسیرانی یا آرم شبکه استانی در صدا و سیما. از طرفی گفته میشود که ایده ساخت برج آزادی در دوره پهلوی، برگرفته از کوه قلاقیران است.

فراوانی آب، علت اصلی شکل گیری آبشار سرطاف میباشد و وجود جنگل های انبوه و کهنسال بلوط و پوشش گیاهی گسترده در دامنه قله قلاقیران و تفرجگاه منجل و ششدار در نزدیکی آن، علاوه بر زیبایی منطقه، آن را به محلی برای گردشگری و یکی از بهترین مناطق کوهستانی ایران مبدل ساخته است و به قدری زیباست که هر بیننده ای به طبیعی بودن آن شک میکند و گمان میکند که مصنوعی و دست ساز است اما این پدیده واقعا طبیعی و مخلوق پرودگار یکتا ست.

از قرارگیری قلعه ای باستانی مربوط به دوره ساسانیان میتوان حدس زد که نام قلاقیران برگرفته از قلا است. "قلا" در زبان کردی ایلامی، "قلعه" معنی میشود. قلعه ساسانیان که در بالای این کوه با عظمت قرار دارد به عنوان یک اثر ملی در 1382/02/09 با شماره 8435 به ثبت رسید.

در برخی از نتیجه گیری های باستان شناسان آمده است که تلفظ درست این منطقه قلا قیرّان میباشد و قیران به معنی قیرها است. در پایین کوه چشمه قیر طبیعی وجود دارد به همین خاطر این منطقه به قلا قیرّان نام گرفته است.

مناسب ترین فصل برای بازدید از این منطقه بهار و تابستان است و پیشنهاد میکنیم وسایل و لوازم مورد نیاز خود را از قبل تهیه و به همراه داشته باشید چرا که امکانات کافی و مورد نیاز برای گردشگران و مسافران مهیا نیست. اما لذت آب تنی در آب آبشار، تماشای دشت های پر از گل و کوهنوردی در این منطقه بی همتاست.

کوه قلاقیران در فاصله 3 کیلومتری از شهر ایلام واقع شده است

دیدگاه کاربران


morteza_ghaediii
morteza_ghaediii
دوشنبه 16 فروردین 1400 ساعت 11:12

منطقه انشان و شوش مرکز تمدن عیلام قدیم بوده اند و ایلام کنونی از شهرهایی است که از باستان تا الان با هویت و نشان لری به جا مانده. این منطقه کوه قلاقیران از بکر ترین مناطق گردشگری است.


mitra
mitra
شنبه 16 اسفند 1399 ساعت 16:08

از نکات جالب توجه در مورد این کوه این هست که معماری میدان آزادی تهران بر اساس آن صورت گرفته.🥰


ebrahim
ebrahim
شنبه 18 بهمن 1399 ساعت 10:43

من سال 84 روبروی این کوه سرباز بودم واقعا زیباست👍👍 انگار به زیبایی تراشیده شده طبیعتش و آب و هواش بی نظیره.


rezas
rezas
چهارشنبه 17 دی 1399 ساعت 15:40

یادش بخیر من اینجا سرباز بودم تیپ یکم امیر المومنین طبیعتش مثل نقاشی میمونه خیلی خوشگل و با صفاست. گلی به نام گل کلمس قلا هم در نزدیک این محوطه می روید.


hosseinshariat
hosseinshariat
سه شنبه 16 دی 1399 ساعت 15:09

این کوه در سه کیلومتری ایلام قرار داره و بالاش یک قلعه تاریخی است که مشرف بر جنگل شش دار هست که در زبان محلی بهش شش ان هم گفته میشه.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار