اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

کرمان - کرمان   ( بازار بزرگ کرمان، ضلع شرقی میدان گنجعلی خان )
چهارشنبه 10 دی 1399

یکی از بناهای تاریخی در کرمان، مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان است. شاید از خودتان بپرسید چطور ممکن است که یک ساختمان هم مدرسه باشد هم کاروانسرا. در واقع این بنای ارزشمند، ابتدا مدرسه بوده و طی گذشت زمان و بر اثر اتفاقاتی که در دوره های مختلف حکومتی در این شهر تاریخی رخ داد، کارآیی مدرسه به کاروانسرا تغییر پیدا کرد.

مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان طبق مستندات و تاریخی که برروی کاشی کتیبه سردر ورودی حک گردیده، در تاریخ 1007 ه.ق در دوره حکومت شاه عباس صفوی، توسط محمد سلطان یزدی در مجموعه گنجعلی خان ساخته شده است.

مجموعه گنجعلی خان که شامل آب انبار، مسجد، ضرابخانه، حمام، بازار، کاروانسرا و مسجد است، به دستور حاکم آن زمان کرمان، گنجعلیخان بنا شد، پس از حمله آقامحمدخان قاجار به کرمان در قرن 13، مدرسه گنجعلیخان آسیب زیادی دید و تعداد 5 هزار نسخه خطی ارزشمند غارت شد، به همین خاطر مدتی بلا استفاده ماند و سپس به کاروانسرا تبدیل گردید که در آن زمان یکی از بهترین اقامتگاه ها در کرمان به شمار میرفت.

مساحت بنای مدرسه و کاروانسرای گنجعلیخان 724 مترمربع است. یعنی 31/5 در 23 متر مربع و دارای دو طبقه است. پلان مدرسه به شکل 4 ایوانی، 5 قوس و 7 درب میباشد. 2 درب به بازار سراجی و یک درب به بازار قلعه باز میگردد.

از هنرهای معماری که در این بنای با شکوه استفاده شده، معرق، کاشی کاری، نقاشی و گچبری میباشد.

زیبایی کاشی کاری های معرق و معلقی در نما، این هنر را نسبت به سایر دوره ها متمایز تر کرده است. کاربندی و مقرض بندی های نقاشی شده از دیگر تزیینات به کار رفته در نمای داخلی و بیرونی به شمار میرود.  

خطاطی زیبای روی کاشی ها و کتیبه، توسط استاد علیرضا عباسی تحریر شده است. از دیگر آثار استاد گرانمایه و خوشنویس دوره صفوی میتوان به کتیبه های مسجد شیخ لطف الله در اصفهان، اشاره کرد.

ساختمان کاروانسرا و مدرسه گنجعلیخان حجره های زیادی دارد که در حال حاضر جهت فروشگاه و کارگاه های صنایع دستی مورد استفاده است.

از نوع سبک معماری، شکل اتاق ها به سبک مدارس مذهبی، وجود کتیبه سنگی وقف نامه و کاشی کاری های انجام شده در ساختمان، مستند است که این بنای تاریخی از ابتدا برای کاربری مدرسه علمیه بوده، چون در تزیینات هیچ یک از کاروانسراهای ایران از تزیینات کاشی کاری استفاده نشده است.

مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان امروزه دانشکده هنر و زیر مجموعه دانشگاه باهنر کرمان میباشد. و به عنوان یکی از آثار ملی ایران با شماره 297 مورخ 1316/09/29 به ثبت رسید.

برای بازدید از مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان، خودتان را به بازار بزرگ کرمان برسانید، در سمت شرقی میدان گنجعلی خان، این بنای تاریخی و با شکوه صفوی را مشاهده میکنید.

دیدگاه کاربران


sajedi
sajedi
چهارشنبه 17 دی 1399 ساعت 15:50

در ضلع شرقی میدان گنجعلیخان کرمان مدرسه گنجعلیخان قرار داره. میدان ارگ هم میتواند به این زیبایی شود، اگر مسئولان استان کرمان کمی همت کنند.


hasht
hasht
پنجشنبه 11 دی 1399 ساعت 11:39

در بخش شمال میدان گنجعلی خان موزه ضرابخانه و بازار مسگری قرار داره و در جنوب بازار و حمام و شرق آن مدرسه و در غرب آن آب انبار واقع شده.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار