اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image


عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

مرکزی - اراک  
1398 09 09 شنبه

یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر اراک، کلیسای مسروپ مقدس می باشد. این کلیسا، که در خیابان شهید چمران (نیسانیان) قرار گرفته است، به دوره حکومت قاجاریان تعلق دارد.

در بخش فوقانی سر در ورودی این کلیسا، یک کتیبه وجود دارد که بر روی آن جمله زیر به زبان ارمنی نوشته شده است:

" کلیسای مسروپ مقدس در زمان خود و با کمک ارمنی‌ های کزاز (شازند)، کمره هفت جامپلق و بور، در سال 1914 میلادی بنا شده ‌است."

با توجه به سال درج شده در کتیبه، می توان دریافت که کلیسا، متعلق به دوره قاجار می باشد.

کلیسای مسروپ مقدس اراک در سال 1914 میلادی، با سرمایه ارمنی ها ساخته شد. این اثر تاریخی، شامل 5 بخش منزل کشیش، مدرسه (ویژه ارامنه)، تالار اجتماعات، کلیسا و منزل سرایدار می باشد.

بنای اصلی کلیسا نیز دارای 3 قسمت مردم نشین، محراب و دو اتاق (در مجاورت محراب) است. محراب کلیسا در داخل طاقی ساده و بزرگ قرار گرفته است. این بخش که مانند ایوان می باشد، تقریبا یک متر از کف کلیسا ارتفاع دارد.

این کلیسا پلان صلیبی (بازیلیکا) و مستطیل شکل دارد و ابعاد آن 24.6 در 15.6 متر می باشد. کلیسای مسروپ مقدس را در جهت شرق به غرب ساخته اند. به منظور استقامت و استحکام بنا، در داخل ستون ها و دیوارهای کلیسا، تیرهای چوبی قرار داده شده است. همچنین نمای بیرونی این بنا با آجر سفال تزئین شده است.

در چهار طرف کلیسا، نورگیر های گوناگونی وجود دارد. این کلیسا دارای دو ورودی در بخش های غربی و جنوبی است. برج ناقوس خانه، در جلوی ورودی غربی قرار گرفته است. سقف کلیسا بر روی چهار ستون قرار دارد. این ستون ها، به وسیله قوس هایی به همدیگر و به دیوارهای جانبی متصل شده ‌اند.

کلیسای مسروپ مقدس اراک در اسفندماه 1379 هجری شمسی، با شماره 3533، در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردید.

دیدگاه کاربراناشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار