اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

گیلان - لاهیجان  
چهارشنبه 06 آذر 1398

یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر زیبای لاهیجان، حمام گلشن می باشد. این حمام، در دوره فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است.

حمام گلشن در گذشته حوضچه ها و خزینه های گوناگونی داشته لیکن امروزه به دلیل امتداد دادن خیابان، فقط نیمی از آن باقی مانده است.

این حمام تاریخی دو سربینه یا رختکن داشته است. سربینه اول که به ورودی های حمام مرتبط بوده، برای استفاده عموم و افراد معمولی و سربینه دوم برای اشخاص ثروتمند اختصاص داشته است. سربینه دوم نسبت به سربینه اول کوچک تر بوده و به دلیل ارتباط با هوای آزاد و سرد بیرون، از هوای گرمتری برخوردار بوده است.

در بخش های گوناگون حمام گلشن، معمار به وسیله روش های خاص و با بهره گیری از انواع آجر چینی، سقف را بنا کرده است.

محوطه بالای صحن حمام یا همان گرمخانه، ستون های هشت گانه ای دارد. بخش فوقانی ستون های هشت گانه میانی، دارای کاربندی های هشت و نیم هشت می باشد. در قسمت فوقانی کاربندی ها، گنبدی مشاهده می گردد. این گنبد در واقع سقف گرم خانه حمام می باشد.

گنبد گرمخانه در بنای فعلی حمام، بزرگ ترین و مرتفع ترین گنبد به شمار می رود. در ایام قدیم به منظور تامین آب مورد نیاز، از چاه آبی که در مجاورت حمام حفر شده بود استفاده می شده است.

حمام گلشن در آذرماه 1334 هجری شمسی با شماره 1442، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

حمام گلشن در محله میدان لاهیجان، مقابل مسجد جامع لاهیجان و بقعه چهار پادشاهان واقع شده است.

دیدگاه کاربران


yasi
yasi
یکشنبه 21 دی 1399 ساعت 14:17

من در نمایشگاه لاهیجان عکس حمام گلشن قدیم رو دیدم و تازه اونجا بود که باهاش آشنا شدم و خواستم برای بازدید برم که گفتند متاسفانه تخریب شده.


ganj
ganj
دوشنبه 10 آذر 1399 ساعت 11:06

حمام گلشن دیگر اون ابهت قدیم رو نداره و واقعا به جز نام میشه گفت چیزی ازش باقی نمانده. این حمام تاریخی اولین حمام ثبت شده استان گیلان میباشد.


faraasu
faraasu
سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 ساعت 15:12

در گذشته این گرمابه دارای دو سربینه (رخت‌کن) بود: قسمت اول که ورودی‌ های حمام به آن متصل بوده محل استفاده افراد معمولی و سربینه دوم که کوچکتر و از نظر ارتباط با هوای آزاد و سرد بیرون در امان بیشتری بود مربوط به افراد ثروتمند بوده است.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار