اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image


عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

بوشهر - بوشهر  
1398 09 03 یکشنبه

یکی از بناهای گردشگری و تاریخی شهر بوشهر، عمارت دهدشتی می باشد. این بنای تاریخی، از دوران حکومت قاجاریان به جا مانده است.

عمارت دهدشتی بوشهر، از لحاظ معماری و طراحی از اهمیت بسیاری برخودار است زیرا دارای چهار طبقه می باشد، در حالی که اغلب بناهای تاریخی بافت قدیم بوشهر، دو طبقه و یا نهایتا سه طبقه هستند.

این عمارت در زمان قاجار، توسط شخصی به نام حاج غلامحسین دهدشتی که تاجر روغن بود ساخته شد. این عمارت را با نام عمارت روغنی نیز می نامند.

در این بنا، اسناد تجاری بسیاری یافت شده است که امروزه از آن ها در سازمان میراث فرهنگی نگهداری می شود. برخی از این اسناد، به خط برجسته سیاق نوشته شده اند، همچنین قدمت بعضی از تمبرهایی که در اسناد وجود دارد حدودا به 200 سال قبل باز می گردد. در این اسناد علاوه بر تمبر های دوره قاجار، تمبرهایی از کشورهای هندوستان، آلمان، بریتانیا و... نیز وجود دارد.

عمارت تاریخی دهدشتی بوشهر را از مصالحی مانند گچ، سنگ‌ های مرجانی، آهک، چوب ساج و صندل (چندل) ساخته اند. پوشش سقف بنا نیز از چوب صندل می باشد. بر روی سقف اتاق پذیرایی عمارت با رنگ روغن نقاشی هایی کشیده شده است. این نقاشی ها از نقاشی های اروپایی الهام گرفته شده اند.

در داخل اتاق‌ ها و همچنین درب و پنجره‌ ها، تزئینات و گچ‌ بری های بسیار زیبایی مشاهده می شود. گره چینی هلالی ‌ها و درب ها، کنده ‌کاری اتاق ها، پنجره‌ های دیواری و ارسی های زیبا با شیشه ‌هایی رنگی همگی جلوه این عمارت را دو چندان کرده اند.

این عمارت دارای چندین اتاق است که یکی از آن ها، اتاق شاه ‌نشین می باشد. در این اتاق، پنجره‌ های رنگی بسیار زیبایی وجود دارد، همچنین سقف آن نیز آینه ‌کاری شده است.

در گذشته این عمارت کاربری تجاری و مسکونی داشته است. هم اکنون از این بنا به عنوان موزه فرهنگ استفاده می شود.

عمارت تاریخی دهدشتی در سال 1377 هجری شمسی، توسط سازمان میراث فرهنگی بوشهر مرمت و بازسازی گردید.

عمارت تاریخی دهدشتی در بافت قدیم شهر بوشهر، خیابان انقلاب، در ضلع شمال غربی مسجد امام، پشت بانک مسکن (شعبه مرکزی)، در محله کوتی واقع شده است.

دیدگاه کاربراناشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار