اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

در صورت نداشتن نام کاربری بر روی ثبت نام کلیک نمایید

register image

جهت ثبت نام در ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید


در صورت داشتن نام کاربری بر روی ورود کلیک نمایید

همدان - نهاوند  
1398 06 09 شنبه

یکی از جاذبه های گردشگری و تفریحی استان همدان، سراب گیان می باشد. این سراب، یکی از پر آب ترین و زیبا ترین سراب های واقع در این استان به شمار می رود.

این سراب که در شمال شهر گیان واقع شده است، تا ضلع جنوب غربی شهر نهاوند 18 کیلومتر و تا تپه باستانی گیان 2 کیلومتر فاصله دارد. در پیرامون این سراب زیبا، به دلیل وجود آب فراوان، درختان بلند و تنومندی همچون چنار و بلوط روییده است.

سراب گیان در اسفندماه 1378 هجری شمسی، در فهرست میراث ملی کشورمان به ثبت رسید. این سراب در آثار طبیعی ملی ایران، رتبه 31 را دارد.

گیان یک واژه لکی است. در گویش لکی نهاوند، این واژه به معنی جان می باشد. به دلیل زیبایی‌ خارق العاده ای که این سراب و مناطق پیرامون آن دارد، آن را سراب جان یا سراب گیان نامگذاری کرده اند.

سراب گیان به قدری زیبا و تماشاییست که آن را به تکه ‌ای از بهشت تشبیه نموده اند. با وجود چشم اندازهای بی نظیری که این منطقه دارد، افراد بسیاری آن را نمی شناسند.

منطقه سراب گیان، توسط یک جاده باریک، به شهر نهاوند مرتبط می گردد. در طرفین این جاده، بقایایی از جنگل ‌های قدیم زاگرس که حدودا 200 هکتار مساحت دارند، به جا مانده است. در این منطقه، چشم انداز های شگفت انگیزی از کوه ها، جنگل ها و دشت ‌های سرسبز را مشاهده خواهید کرد.

آبدهی سراب گیان در هر ثانیه 1 متر مکعب می باشد، به همین دلیل پر آب ‌ترین سراب منطقه به شمار می رود و آب گوارا و زلالی دارد. از آب این سراب، برای مصارف آشامیدنی و کشاورزی استفاده می شود و مازاد آن نیز به رودخانه گاماسیاب می پیوندد. دمای آب این سراب به طور میانگین 5 درجه سانتی‌ گراد می باشد.

در صورتی که تمایل دارید چند ساعتی را بدون دغدغه در طبیعت سپری کنید، بدون شک منطقه سراب گیان یکی از مناسب ترین مقصد ها برایتان خواهد بود. به تماشا نشستن جریان آب و گوش فرا دادن به صدای دلنشین آن، بدون شک آرامش را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

آب سراب گیان توسط چشمه ای که در بخش فوقانی آن وجود دارد، تامین می گردد. در این منطقه، درختانی همچون بلوط و میوه های کوهی به وفور یافت می شود. این درختان بقایای جنگل‌ های زاگرس می باشند که جلوه خاصی را به این سراب بخشیده اند. 

تپه گیان در نزدیکی این سراب، یکی از قدیمی ‌ترین آثار تاریخی استان همدان به شمار می رود. بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام شده توسط باستان‌ شناسان، قدمت تپه گیان به 3700 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد.

در هنگام سفر به استان همدان و شهر نهاوند، حتما از سراب و تپه گیان دیدن کنید. جاده ای که شما را به سراب می رساند، بسیار با باصفا و تماشاییست.

بهترین زمان برای بازدید از سراب گیان، اردیبهشت ماه تا اوایل آبان ماه می باشد. در اردیبهشت، سراب گیان بسیار پر آب و مناطق پیرامون آن سرسبز و خرم خواهد بود. در فصل پاییز هم طبیعت این منطقه رنگارنگ و بسیار رویایی می شود.

در نزدیکی آب و زیر سایه درختان تنومند چنار، مکان‌ هایی برای استراحت مسافران و گردشگران در نظر گرفته شده است که در صورت تمایل می توانید از آن ها استفاده کنید.

ویلاهای منطقه