اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

لرستان - دورود  
شنبه 29 تیر 1398

دورود، یکی از شهر های زیبا و تماشایی کشورمان می باشد که جاذبه های گردشگری گوناگونی را در خود جای داده است. یکی از این جاذبه ها، تنگه زیبای لی لی (Lili) می باشد که توصیه می شود حتما از آن دیدن کنید. این تنگه، مابین دو روستای چَمِنار و سیره سفلی (لاسوره) واقع شده است و با شهرستان درود، 20 کیلومتر فاصله دارد.

تنگه لی لی، در اثر فرسایش های آبی رود ماربره به وجود آمده است. این رود، از بین رشته کوه های زاگرس می گذرد و با شکافتن سنگ ها و صخره ها، سبب به وجود آمدن این تنگه خارق العاده و باشکوه می گردد. رود ماربره، زیستگاه مارهای آبی گوناگونی می باشد، به همین دلیل، این رود را این چنین نامگذاری کرده اند.

تنگه لی لی، از لحاظ ساختاری، تا حدودی شبیه به دره ستارگان قشم می باشد. آبی که در این تنگه جریان دارد، سبب صیقلی شدن سنگ ها و صخره ها شده است. کمی که در تنگه جلو بروید، در بخش های میانی، حوضچه های بزرگ و کوچکی را مشاهده خواهید نمود. این حوضچه ها، فضای مناسبی را برای آب تنی کردن ایجاد نموده اند. از معروف ترین حوضچه های این تنگه، می توانیم به حوضچه لی لی اشاره نماییم. در آب برخی از این حوضچه ها، مارهای آبی کوچکی نیز وجود دارد.

عمق حوضچه های تنگه در بعضی از نقاط، به 2 متر نیز ممکن است برسد. چنانچه تمایل ندارید در حوضچه ها شنا کنید، در بیرون از تنگه، در قسمت خروجی نشسته و از زیبایی های آن لذت ببرید. در صورتی که بخواهید بدون خیس شدن، در تنگه گشتی بزنید، می توانید از قایق نیز استفاده نمایید. اگر هم به شنا کردن علاقه دارید، بهترین راه شیرجه زدن در آب خنک این تنگه می باشد. به دلیل صخره ای بودن تنگه لی لی، برای مشاهده تمام بخش های آن می بایست به اصول اولیه صخره نوردی و همچنین شنا آشنا باشید.

به دلیل عمیق بودن برخی از حوضچه های این تنگه، امکان شیرجه زدن از ارتفاع زیاد نیز وجود دارد. فاصله بین دیواره ها در بخش ورودی تنگه بیشتر می باشد، هر چه در تنگه به سمت جلو پیش بروید، این فاصله کمتر و تنگه بسته تر خواهد شد. با پیش رفتن در طول این تنگه، صخره های صیقلی و صاف مشاهده می شوند.

مناسب ترین جای تنگه برای شنا کردن، بخش های میانی آن می باشد زیرا عمق این قسمت زیاد است و به آسانی می توانید در آن شیرجه زده و به آب تنی بپردازید. حتما پیش از شیرجه زدن در حوضچه ها، محیط را کاملا بررسی نمایید تا اتفاق ناخوشایندی برایتان رخ ندهد. دیواره های صخره ای، سبب می شوند نور خورشید نفوذ کمی به داخل تنگه داشته باشد، به همین دلیل، آب موجود در حوضچه ها خنک می باشد.

در صورتی که تمایل دارید در تنگه لی لی با قایق گشت و گذار کنید، همراه خود یک قایق بادی نیز ببرید زیرا هم اکنون در این منطقه، قایق کرایه داده نمی شود.

به منظور دسترسی به این تنگه بسیار زیبا ، می بایست خود را به روستای چمنار و یا روستای سیره برسانید. تا تنگه لی لی، از روستای چمنار 45 دقیقه و از روستای سیره 1 ساعت پیاده روی در پیش رو خواهید داشت.

دیدگاه کاربران


m16860
m16860
شنبه 03 خرداد 1399 ساعت 15:45

طبیعت دورود بسیار بکره فقط باید بری و از نزدیک ببینی مخصوصا روستای سیره تنگه لی لی فوق العاده اس


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار